baner

W jakim celu testuje się zawodnika?

Analiza postępów oraz aktualnej kondycji zawodnika wymaga okresowej akwizycji danych o nim na wielu płaszczyznach oraz z wielu źródeł. W tym celu bezwzględnie konieczne jest systematyczne wykonywanie szeregu testów, badań i ocen. Dopiero zebranie wystarczającej ilości różnego rodzaju danych może pozwolić wyłuszczyć z nich informacje konieczne do prawidłowego zaplanowania treningów oraz zadań rozwojowych zarówno krótko jak i długoterminowo. Brak prowadzenia takich analiz prawdopodobnie doprowadzi do poważnych błędów w skomplikowanym procesie budowania kariery zawodniczej, a na pewno nie pozwoli wykorzystać możliwości zawodnika w sposób optymalny.

Poniżej przedstawiam absolutnie podstawowy zbiór testów i badań, bez którego nie można mówić o profesjonalnym podejściu do treningu i ogólnego rozwoju zawodników. Z tego właśnie powodu w sposób przemyślany i kompletny przeprowadzamy regularnie wszystkie wymienione niżej testy (i nie tylko) i na bazie zebranych wyników planujemy treningi, obozy dochodzeniowe, rozwój indywidulalny w sposób wzorowany na czołowych akademiach niemieckich - w szczególności VfL Wolfsburg, z którym współpracujemy.

Co to jest FMS?

Badanie Functional Movement Screen (FMS) polega na ocenie wykonania siedmiu podstawowych zadań ruchowych, takich jak pompka czy przysiad. Zadania te umożliwiają zaobserwowanie ujawniających się słabości i zaburzeń ruchu.


W jakim celu wykonuje się FMS?

Podstawowym badaniem jakiego brakuje zarówno w klubie jak i ogólnie sporcie lokalnym jest FMS (Functional Movement Screen). Brak wiedzy pochądzącej z testów FMS powoduje brak świadomości ograniczeń ruchowych możliwych do korekcji. Ponadto bez testów FMS nie ma możliwości przewidywać oraz zapobiegać w sposób właściwy kontuzjom. Utrudnione jest również przygotowywanie właściwej drogi rozwoju fizycznego i motorycznego zawodnika.

Co to analizator kwantowo-biomagnetyczny?

analizator 1

Analizator kwantowy to proste urządzenie działające w oparciu o przepływ energii w organizmie, tzw. bioimpedancję. Odczytuje także poziom wszystkich związków odżywczych w organizmie: witamin, minerałów, aminokwasów, koenzymów, hormonów oraz węglowodanów, lipidów i kolagenu. I tak na ekranie komputera pojawiają się wykresy przedstawiające stężenia istotnych dla organizmu substancji.


Dlaczego należy wykonywać badanie?

analizator 2

Obecnie istnieje możliwość o szerokiej analizy składu ciała z wykorzystaniem m.in. Analizatorów kwantowo-biomagnetycznych. Jest to w dużym skrócie nieinwazyjne badanie polegające na przepuszczaniu przez ciało kontrolowanych impulsów elektrycznych oraz komputerowa analiza sposobu ich wędrówki przez organizm. Tylko posiadając szerokie spektrum informacji o organizmie można ocenić jego braki w składzie oraz przygotować odpowiednią suplementację diety, która jest jednym z fundamentów zawodnika kompletnego.

Dlaczego na takich a nie innych dystansach?

szybkosc 1

Piłka nożna to sport, w którym podczas meczu i treningu wykonujemy krótkie, intensywne przyśpieszenia, dlatego bardzo ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie pod tym kątem. Im szybszy zawodnik na tych krótkich dystansach, tym ma lepszy doskok do piłki, jest przy piłce przed przeciwnikiem, potrafi wyjść na pozycje (gdzie ważna jest także koordynacja ruchowa), a także dogonić przeciwnika i odebrać piłkę w kluczowych momentach spotkania.

Anaerobic Repeat Test oparty jest o powtarzalność maksymalnych wysiłków szybkościowych w celu sprawdzenia wydajności beztlenowej sportowca, generowanych przez niego mocy, siły, indeksu zmęczenia oraz sprawdzenia potencjału szybkościowego.

Badany wykonuje 9 startów na odcinku 15 metrów z pomiarami czasu na 5, 10 i 15 metrze. Restytucja między startami wynosi 10 sekund.

CMJ (Counter Movement Jump)

To prosty i wiarygodny pomiar mocy kończyn dolnych. Jest podstawą analizy możliwości motorycznych graczy praktycznie każdej dyscypliny sportowej. Nagranie testu pozwala na analizę mechaniczną skoku – poprawę jakości ruchu. Wyniki uzyskane w tym teście (przy zachowaniu właściwej techniki) powinny wykazać istotną korelacje z pomiarem szybkości lokomocyjnej na fotobramkach.


ACMJ (Akimbo Counter Movement Jump)

Podobnie jak w CMJ zawodnik wykonuje pionowy skok – tym razem z rękoma umieszczonymi na biodrach (CMJ – z zamachem).


Zmodyfikowany Depth Jump

Test dzięki któremu jesteśmy w stanie skontrolować skok w najbardziej zbliżony do sytuacji boiskowej sposób.

Stanowi on jeden ze wskaźników określających aktualny poziom w przygotowaniu mentalnym sportowca. Kwestionariusz SMTQ-PL jest narzędziem samoopisowym, co oznacza, że badany samodzielnie szacują poziom posiadanej umiejętności oraz wykorzystywanie jej w sytuacji treningu i rywalizacji sportowej. Normy odnoszą się do wyników uzyskiwanych wśród zawodników w wieku lat 14 i więcej, dlatego uzyskane dane mają charakter wyłącznie informacyjny, a nie diagnostyczny. Ukazują w jaki sposób zawodnik postrzega poziom posiadanych umiejętności, a wyniki są podstawą do monitoringu postępów zawodnika oraz mogą nadawać kierunek rozwoju w sferze mentalnej.

Narzędzie to służy do pomiaru źródeł sportowej pewności siebie rozumianej jako pewność sportowca, która związana jest ze świadomością tego, że posiada umiejętności i zdolności, aby osiągnąć sukces w swojej dyscyplinie (Vealey, 1998). Składa się z 41 pozycji należących do 9 podskal opisujących źródła pewności siebie w sytuacji sportowej.

Football Predisposition Test oparty jest o analizę 15 parametrów zaliczających się do trzech grup: działania w ofensywie, działania w defensywie oraz psychomotoryka.

Każdy parametr ma wyznaczoną indywidualną skalę 5 stopniową.

Zsumowane oceny pozwalają określić braki w działaniach boiskowych badanego.